בדק בית הוא בדיקה מיוחדת שמבצעים בעיקר לפני המעבר לנכס חדש. הבדקיה מתבצעת בדרך כלל על ידי מהנדס מקצועי ומנוסה אשר יודע לאתר ליקויים, להצביע גם על הליקויים הנסתרים ביותר ולהוציא דו"ח מסודר ומאורגן של כל הבדיקות שבוצעו בתוך מבנה. ביצוע בדק בית על ידי המהנדס מאפשר לאתר ליקויים מבעוד מועד ולטפל בהם.בדרך זו נמנעת עוגמת נפש רבה דוגמת בעיית איטום בבניין שמתגלה רק בחורף וגורמת להצפות ולהרבה חוסר נוחות.

מה כולל בדק בית?

מכיוון שמדובר בבדיקה מדוקדקת של הדירה, בדק בית כולל סעיפים שונים, לרוב, המהנדס בודק היטב את הבית לפני המסירה שלו ללקוח. הבדיקה עצמה כוללת כמה סעיפים:

  • הבדיקה התכנונית – בדיקה של תכנון הנכס, השוואת הנכס לתכנון הבנייה העירונית, השוואה בין חוקים עירוניים ותקנים שונים, איתור ליקויים בשלב תכנון הדירה או הבניין.
  • הבדיקה הסביבתית – בדיקה הכוללת פעולות שונות דוגמת איתור קרינה, איתור גז ראדון, בדיקת עבודות חשמל, בדיקת אינסטלציה ומקורות רטיבות, בחינת שטחים ציבוריים בסמוך לנכס.
  • הבדיקה ההנדסית – בדיקה המבוצעת על ידי מהנדסים שנועדה לאתר ליקויי אינסטלציה, ריצוף, חיבור לחשמל ועוד.
  • בדיקה המיועדת לדירות יד שנייה – בדק בית מיועד לא רק למי שרוכש דירה חדשה, אלא גם לאנשים הרוכשים דירה יד 2. בדירה זו ביצוע בדק בית עשוי להיות קריטי, שכן מדובר בדירה לא חדשה שעלולה לכלול ליקויים ובעיות כמו תקלות בצנרת או בעיות איטום.

הליקויים שחובה לתקן

המהנדס עשוי לאתר ליקויים שונים בתוך הבית. ישנם ליקויים חמורים פחות ואחרים חמורים ביותר הדורשים טיפול מיידי. דוגמאות לליקויים חמורים יכולות להיות חלונות הנמוכים מהתקן אשר מאיימים לסכן ילדים קטנים, רצפה שנבנתה בהפרשי גובה בלתי תקינים, קיום רטיבות או עובש כתוצאה מבנייה רשלנית, אי קיומו של מעקה בחדר המדרגות או במרפסת, סדקים או שברים שנתגלו בשלד הבניין ועוד.

מי אחראי לתקן את הליקויים שאותרו?

לפני שרוכש הדירה חותם על החוזה הסופי, עליו לבצע בדק בית. במידה ונמצאו ליקויים בטרם הרכישה הסופית של הדירה, האחראי על תיקון ליקויים אלה הוא הקבלן. ברגע שהוא מקבל לידיו את דו"ח הליקויים שניתן על ידי מהנדס, עליו לצאת בהוצאות. מנגד, אם הבדיקה לאיתור ליקויים נעשתה לאחר רכישת הדירה, בעל הדירה יצטרך לשלם מכספו כדי לתקן את כל הליקויים.

מי עושה את בדק הבית?

כאמור, בדק הבית צריך להתבצע על ידי מהנדסים מקצועיים ואיכותיים. כאשר מזמינים שירותי בדק בית, מומלץ לוודא שמדובר בחברה מקצועית ומוכרת. כזו היא למשל חברת בדק בית אינספקט. החברה המקצועית קיבלה אישור מטעם משרד הביטחון, עמידר, אגף ההנדסה והבינוי וגופים נוספים כדי לאתר את כל הליקויים בבית. הצוות של החברה נכון להגיע לבדוק כל מבנה, והוא משתמש בציוד טכנולוגי מתקדם כדי לאתר את כל הליקויים ולדווח עליהם.