בדיקת קרינה אלקטרומגנטית היא בדיקה חשובה וחיונית למען בטיחותם של השוהים בתוך מבנה. הבדיקה נעשית על ידי אנשי מקצוע מיומנים אשר עברו הכשרה מיוחדת וקיבלו אישור מטעם המשרד לאיכות הסביבה. חברות רבות כמו בנקים, מפעלים, דואר ישראל, עיריות או רשות התעופה מזמינות בדיקות קרינה אלקטרומגנטיות, שכן הן מבקשות לפעול על פי החוק מבלי לסכן את העובדים והלקוחות. אבל לא רק חברות מבקשות לערוך בדיקות קרינה. כפי שנראה בהמשך, הזמנות לבדיקות קרינה מגיעות מבעלי עסקים כמו גם מאנשים פרטיים.

מתי נידרש לעשות בדיקת קרינה?

את בדיקות הקרינה נדרשים לבצע במצבים שונים. אלה כמה מבין המצבים הנפוצים יותר שבהם נערוך בדיקת קרינה על ידי אנשי מקצוע:

  • מבצעים בדיקת קרינה לפני השכרה או רכישה של בית – כאשר נכנסים לדירה חדשה, מבצעים את כל הבדיקות הנחוצות וביניהן בדיקת בדק בית או פנייה לעורך דין. לצד בדיקות אלה, חשוב גם לבצע בדיקת קרינה על מנת לאתר קווי מתח גבוה, שנאים, קווי מתח עליון וגורמים נוספים שעשויים להיות מקורות לקרינה מסוכנת.
  • קרינה במשרדים ומקומות עבודה – אנשים רבים מבלים במשרד מדי יום ביומו, בעודם מוקפים במכשירי חשמל שונים כמו מחשבים ומזגנים. מדי פעם חשוב לבצע בדיקת קרינה בסביבה על מנת לוודא שרמת הקרינה הנמצאת במשרד אינה עולה מעל הנורמה.
  • רמת הקרינה בבית – אנשים רבים מודעים לרמות הקרינה השונות העלולות לסכן אותם בביתם הפרטי, ועל כן לא פעם הם מבקשים לערוך בדיקות קרינה כדי לראות שהכול תקין. לדוגמה, לאחר בדיקת קרינה המשפחה עלולה לגלות שהקרינה בבית גוברת בעת הפעלת מכשיר חשמלי מסוים דוגמת מכונת כביסה. לפיכך, מעתה והלאה היא תקפיד להדליק את המכונה רק כאשר בני המשפחה נמצאים מחוץ לבית.

אלה רק כמה דוגמאות למקומות שבהם כדאי לערוך בדיקות קרינה. לצד הבית והמשרד, חשוב לערוך בדיקות בבתי ספר, גני ילדים, מכללות, אוניברסיטאות ומקומות אחרים שבהם קיימת נוכחות אנשים גבוהה.

איך אפשר לצמצם את כמויות הקרינה?

ברגע שהזמנו בדיקת קרינה וקיבלנו דו"ח על רמות קרינה גבוהות, ישנם כמה דברים שאנו יכולים לעשות. דבר ראשון, ניתן לפנות לגורם האחראי על הקרינה באופן ישיר. דוגמאות לגורמים אלה יכולות להיות חברת החשמל או חברת סלולר שהחליטה להתקין אנטנות דווקא באזור שלכם. פנייה זו אמנם לא תמיד מסייעת לצמצם את רמות הקרינה, שכן חברת החשמל אינה נוטה להעביר את המתקנים שלה, וכך גם חברת הסלולר, אבל הפנייה אליהן מעלה את המודעות בקרב הסביבה. דבר שני, ניתן ליישם כמה מבין פתרונות הקרינה המשוכללים דוגמת מיסוך מיוחד, וילונות, מדבקות מיוחדות וכדומה. ולבסוף, השליטה על רמות הקרינה בבית תלויה רבות בבעלי הבית. אנו יכולים לצמצם את רמות הקרינה תוך צריכה נכונה של מכשירי חשמל, מבלי להפעיל מכשירים רבים בבת אחת.