סוף כל סוף אתם עומדים לרכוש את הנכס שתמיד רציתם. לאחר שעבדתם וחסכתם לאורך שנים, אתם נמצאים לקראת סיום וחתימה על החוזה. לפני הכול, אתם מצויים לקראת פרוטוקול מסירה ראשוני, כלומר, המפגש הראשון שלכם עם הקבלן המתווך את הדירה. במסגרת המסירה הראשונית יש לכם הזדמנות לבחון את הדירה מקרוב, לבדוק אותה ולהצביע על ליקויים שונים במידה והם קיימים. רק לאחר מכן תוכלו להמשיך לשלב רכישת הדירה.

מתי נערך פרוטוקול המסירה הראשוני?

פרוטוקול מסירה ראשוני נערך למעשה בשלבי הסיום של בניית שלד הדירה. בשלב זה שלפני הגימור מזמינים את הלקוח אל הדירה על מנת שיבחן אותה בנוכחותו של הקבלן ויצביע על ליקויים שונים. בשלב ביניים זה הבית כמעט גמור, אך עדיין קל לבצע בו שינויים בהתאם לבקשתו של הלקוח. במהלך הסיור בדירה על הלקוח לכתוב כל דבר בפרוטוקול, כל ליקוי או תקלה שיש לתקן. זה יכול להיות צבע שהתקלף על הקירות או בעיית איטום שיש לטפל בה במהירות. ואם רוצים להיות בטוחים במאת האחוזים, מומלץ להיעזר בשירותיו של מהנדס בניין אשר יוכל לבדוק לעומק את הליקויים ולאתר אותם.

מה כדאי לבדוק כאשר נכנסים לדירה?

במהלך הבדיקה הראשונית, עליכם לבחון דברים רבים. מומלץ להכין מבעוד מועד רשימה מסודרת של כל הליקויים שברצונכם לבדוק, על מנת שתהיו מוכנים לכל תרחיש. בעת בדיקת הדירה, קחו לעצמכם את הזמן כדי לבחון אותה מקרוב. השתדלו לקבוע עם הקבלן שעת הגעה נוחה בשעות אור יום, על מנת שתוכלו להבחין בכל הליקויים, ואם באים בערב, מומלץ לבוא עם פנס רב עוצמה. אם זו הפעם הראשונה שאתם מתארגנים לקראת פרוטוקול מסירה ראשוני, אלה כמה דברים משמעותיים שכדאי לבדוק:

  • ריצוף וחיפוי הדירה – אל תשכחו להביט למטה אל הריצוף כדי לבחון אם יש בלטה שיוצאת ממקומה, בייחוד באזור המטבח או בחדר האמבטיה.
  • חלונות ופתחים – חשוב להגיף את התריסים, לפתוח ולסגור דלתות, חלונות ועוד. בדיקה פשוטה זו תאפשר לכם לדעת אם הכול עובד כמו שצריך.
  • בדיקות חשמל – הדליקו אורות בכל רחבי הבית ובידקו את השקעים על מנת לוודא שהחשמל פועל היטב בבית.
  • בדיקת רהיטים – בדקו ארונות מטבח, ארונות בחדרים ושאר רהיטים הנמצאים באזור מגוריכם ושייכים לדירה.
  • בדיקת נזילות – אמנם לא תוכלו לבדוק אם קיימות נזילות פנימיות, אבל אפשר בהחלט לבחון אם אין נזילות חיצוניות כמו ברז מטפטף, נזילות בניאגרה של השירותים, כתמי עובש או רטיבות על הקירות ועוד.
  • בדיקות גז – אם אתם עומדים להשתמש בכיריים מגז ולא בכיריים חשמליים, כדאי להדליק את הגז על מנת לוודא שאין דליפות.
  • הסתכלו על הקירות – לסיום הבדיקה, מומלץ לבחון את הצבע על גבי הקירות. האם יש צבע מתקלף? האם הייתם רוצים לשנות את צבע הקירות באזור מסוים?

אלה רק כמה מבין הבדיקות שיש לבצע. כמובן, ישנן בדיקות נוספות שכדאי לבחון, ואך להתייעץ עם מהנדס מבעוד מועד. ברגע שמבחינים בליקוי מסוים, חשוב לציין אותו בפרוטוקול וכדאי אף לצלם כדי להוסיף תיעוד משמשעותי.

בסופו של דבר, באחריותו של הקבלן לתקן את כל הליקויים הקיימים כדי לספק לכם דירה טובה ואיכותית, בהתאם למחיר הגבוה שאתם משלמים עבורה.