בין אם אנו רוכשים דירה מקבלן או דירה יד שנייה, אנו רוצים לבדוק ולוודא שאין בה ליקויים שלא ידענו עליהם. למרבה הצער, קבלנים ובעלי בתים מנסים "לדחוף" לרוכש לא פעם דירה עם ליקויים במטרה להתחמק מאחריות ומההוצאות של התיקונים. על כן, על הרוכש להיות ערני למצב ולהזמין שירותי בדק בית במידת הצורך. וזאת כדי שמהנדס מקצועי יוכל לאתר ליקויי בנייה באינסטלציה.

ליקויי בנייה נפוצים שכדאי להכיר

מהנדסים שמבצעים בדק בית צריכים להיערך לדווח על כל תקלה שהם מוצאים. ליקויי בנייה באינסטלציה הם מבין הליקויים הרווחים היום. קיימים כמה ליקויים נפוצים ובולטים במיוחד:

  • ליקויים המתגלים בתוך חדר האמבטיה והשירותים. לדוגמה, אמבטיה בלתי מפולסת או אסלה פגומה.
  • ליקויים בדוד החימום – הדוד מעלה חלודה, מטפטף, מחסור במים בדוד, משאבה שלא עובדת.
  • ליקויי צנרת – צנרת שחוקה וישנה שעלולה להוביל לנזילות, צנרת שאינה מחוברת כראוי.
  • ריחות בלתי נעימים – ריחות העולים מן הביוב, חדר האמבטיה, נקודות ניקוז של מזגנים.
  • ברזים הפוכים – מתוך ברז המים החמים יוצאים מים קרים ולהיפך.
  • בעיות איטום – ליקויים באיטום הבניין שעלולים להוביל לחדירת מים לתוך המבנה ואף להצפות עם בוא הגשם הראשון.

אילו ליקויים נוספים מתגלים במהלך דו"ח בדק בית

לצד ליקויי בנייה באינסטלציה, קיימים ליקויים רבים ושונים שכדאי לתת עליהם את הדעת. אחד הליקויים האסתטיים הבולטים יותר הוא סדקים בקירות. לכאורה, מדובר בליקויים שניתן לסייד ולטייח, אך לפעמים מדובר בבעיות באיטום או בגימור בלתי נכון של המבנה. ליקוי נוסף הוא ליקוי אקוסטי. ישנן דירות שאינן מסננות כראוי את כמות הרעש, כך שכאשר הדיירים נכנסים לתוך מבנה, הם מגלים שהם עלולים לסבול רבות מרעשי הסביבה כמו צעקות השכנים, רעשי מכוניות או פעמון בית הספר. ליקויי בטיחותי שכדאי להיות מודעים אליו הוא ליקוי בשלד המבנה. כאשר ליקוי כזה מופיע בדו"ח בדק הבית, יש צורך לטפל בו מיידית, שכן הוא עלול לסכן את הבית במקרה של רעידת אדמה או פגיעת טיל.

מה עושים אם הקבלן מתחמק מאחריות?

כפי שצוין מקודם, ברגע שמתקבל דו"ח בדק בית המצביע על ליקויים שונים, מחובתו של הקבלן לתקן את כל הליקויים לפני רכישת הדירה. במקרה שבו הקבלן מסרב לשאת באחריות, זכותו של הרוכש לדרוש שיתוקנו כל הליקויים. חשוב להתעקש על תיקון הליקויים ולפנות במידת הצורך לעורך דין ובהמשך גם לבית המשפט.

איזו חברת בדק בית כדאי לבחור?

לפני שנכנסים לדירה חדשה, חשוב לבחור את החברה שתערוך את בדק הבית. כל הבדיקות בבניין מבוצעות על ידי מהנדס בדק בית, ולכן יש צורך לוודא שהצוות המקצועי כולל מהנדס. כמו כן, כדאי לאסוף המלצות על החברה ולברר כמה שנות ניסיון יש לה בתחום בדיקת מבנים. ככל שמדובר בחברה מנוסה יותר, כן הסיוכי שהיא תעלה על תקלות הוא גבוה.